Sesliortam üzerinden hemen ücretsiz okey oyna. Tanımadığınız kişilerle rastgele eşli okey yada tek olarak ücretsiz oyunlar oynayıp aynı anda sohbet edebilirsiniz.

Sohbet giriş

Okey Nedir ?

Dikdörtgen taşlardan oluşan, bu taşları dizmek için ıstakalar ile oynanılan bir şans oyunudur. Şansın yanı sıra hafıza ve mantık oyunu olarak da kabul edilmektedir. Okey oynayan her oyuncu oyunun kuralına göre taşlarını yerleştirip oyunu kurallarına uygun bitirmelidir. En çok Facebook sosyal medya platformunda zirveye yükselen Okey günümüzde telefonlarda ve kahve gibi kapalı alanlarda en çok tercih edilen oyun olmaya devam etmektedir.

Okey Nedir ? Okey Nasıl Oynanır ?

Okey Nasıl Oynanır ?

Oyuna başlarken üç kişiye 14 taş, oyuna başlayacak olan oyuncuya ise 15 taş verilir. 15 adet taş verilen oyuncu ıstakasına tüm taşları dizdikten sonra işe yaramayan taşını ortadan taş çekmeden atar ve oyunu başlatmış olur. Oyun başladığında ise tüm oyuncular oyunun gidişatına göre kendisine bir yol çizer.

Çifte Gitmek : Eğer oyuncunun elinde aynı renk ve aynı sayıdan oluşan taşlar varsa bu oyuncu çifte gidebilir. Yani elinde aynı renk ve sayıdan oluşan çift takımlardan toplam 7 tane yapmalıdır. Dilerse oyun boyunca çifte gittiğini söylemez. Ama oyun boyunca bütün oyuncuların yanlarına attığı taşları görmek isterse çifte gittiğini söyler. 7 çifteyi tamamlarsa oyunu bitirmiş olur.

Okeye Dönmek Nedir? : Elindeki 14 taşı dizmiş bitmeye hazır oyuncular oyunu bitirmeyip okeye dönebilir. Amacı elinde ki bitireceği fazlalık taşın yerine okey ile bitmektir. Eğer elinde ki tüm seti dizer, gereksiz taş yerine okey ile biterse tüm oyunculardan iki kat puan düşer.

Okey Puanlama : Okey’de elindeki 14 taşı dizmiş veya 7 çift perle çifte taşlarıyla oyunu kazanmış olur. Kazanması için ise tamamladığı 14 sırayı veya 7 çift perin haricinde elinde kalan fazlalık olan 15. Taşı yere atmak yerine ortaya atarak oyunu bitirebilir ve kazanmış olur.

  • Elinizdeki taşlarla normal biterseniz -2 puan düşer
  • Çifte giderek veya okey ile biterseniz 2 katı yani -4 puan düşer

Diğer Puanlamalar (ceza) :

  • Eğer oyuncu yanlışlıkla 1-2-3 peri yerine 1-2-4 peri dizip, o an ki adrenalin ile bittim diyerek ıstakayı size çevirdiğinde siz de bunu fark ederseniz eğer -2 puan cezası alır.
  • Ek olarak oyuncu yere Okey taşını atarsa -2 ceza puanı alır.

Sahte Okey Nedir ? : Ortaya açılan taşın bir üst rakamı gerçek okey olduğu için asıl açılan sayı sahte okeydir. Yani Okeyi belirtmek için çektiğimiz sayı Kırmızı 5 dersek Okeyimiz Kırmızı 6 Olur. Bu durumda ise kırmızı 5 sahte okey olmaktadır. Bazı ıstakalar da ise sahte okeyler papatya veya gülen surat gibi emoji içeren taşlar olabilir. Ama genel itibariyle kural bu şekildedir.

Oyunun bilinmesi zorunlu olan kuralları bu şekildedir. Genel itibariyle kurallar üzerine oynanılan bu oyunda en önemli madde mantık ve hafızadır. Elinizde ki taşları ve yere atılan taşların takibi iyi yapılmalı ve eldeki taşları ona göre dizayn etmelisiniz.

Örneğin yerde sizin perinizi tamamlayacak taşlar atıldığından sizin haberiniz yoksa siz o peri tamamlayacak kilit taşını bilmeden defalarca boş tur oynayabilirsiniz. Fakat perinizi ve taşları takip ederseniz hem rakibinizin yaptığı perleri bir şekilde tahmin edebilir ve sizin hangi peri yapmanızın daha kolay olduğunu gözünüzde canlandırabilirsiniz.

1 ve 2 numaralı aynı renkli taşların sizde olduğunu düşünün, diğer eşleri ise yerde olduğunu gördünüz, bu sebepten ötürü bu peri 2-3-4 e çekeceksiniz veya tamamen o peri yere atıp yerdeki taşların durumuna göre perinizi ayarlayacaksınız ki en kolay yönden oyunun gidişatını kendinize göre çevirebilirsiniz.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir